Najlepše u Riju 2016: 5 stvari koje nikad neće biti zaboravljene - Men`s Health

Najlepše u Riju 2016: 5 stvari koje nikad neće biti zaboravljene

Više od 11.000 sportista iz 206 zemalja, uključujući po prvi put i izbeglički tim iz ratom zahvaćenih zemalja, učestvovalo je u 28 sportova. Najuspešnija sportska delegacija je po tradiciji tim Sjedinjenih Američkih Država, koji je ukupno osvojio 121 medalju od kojih je 46 zlatnih. Olimpijski tim Srbije zauzeo 32. poziciju osvojivši osam medalja, što je najbolji rezultat otkad nastupamo kao Srbija.

PRVO ZLATO U FUDBALU

Selekcija Brazila je prvi put u istoriji osvojila zlatnu olimpijsku medalju u fudbalu. U finalnom meču na legendarnoj Marakani savladali su selekciju Nemačke posle boljeg izvođenja jedanaesteraca. Domaćini su se radovali i uspehu muške odbojkaške ekipe, sjajnog bič volej dvojca Čeruti-Šmit, kao i zlatu odličnog džudiste Rafaela Silve, koji je bio najbolji u elitnoj kategoriji preko 100 kilograma.

RIO 2016: 10 sportista koje morate da zapratite na Instagramu

SPORTSKE HEROINE

Mnoge sportistkinje su sa velikim očekivanjima otišle u Rio, ali su gimnastičarka Simon Bajls i plivačica Kejti Ledecki bile ispred svih.

Mlada američka gimnastičarka je ostvarila fantastičan rekord, osvojivši četiri zlata (preskok, ekipni višeboj, parter, pojedinačni višeboj) i bronzu na gredi. Razultat je još impozantniji ako se zna da su borbe za medalje trajale šest dana bez prekida. Plivačka kraljica je visoka devojka iz Merilenda Kejti Ledecki, osvajačica pet olimpijskih medalja, od toga četiri zlata i jedno srebro. Oborila je i dva svetska rekorda u disciplini 400 i 800 metara slobodnim stilom.

OLIMPIJSKE LEGENDE

Bez dileme dva najveća olimpijca svih vremena su Majkl Felps i Jusein Bolt. Zbog svojih rezultata i kompetitivnosti postali su simboli sportova u kojima se takmiče i stekli status besmrtih. Felps je i ovaj put dominirao u plivačkim takmičenjima, a svoj oproštaj od Olimpijskih igara (ukupno četvrtih) zaokružio je sa pet zlata i srebrom. Nakon uspešne karijere može se povaliti sa 28 olimpijskih medalja, od kojih su 23 zlatne.

Vlasnik je i sedam svetskih rekorda. Na atletskoj stazi stadiona Žoa Avelanž svoj status atletske legende zacementirao je najbrži čovek na svetu Jusein Bolt. Slavni Jamajkanac je osvojio tri zlatne medalje, i tako postao jedini sprinter koji nikad nije izgubio trku na Olimpijskim igrama. Ukupno devet olimpijskih zlata na tri olimpijade, po tri sa svake, u disciplinama 100 metara, 200 metara i u štafeti 4×100 metara. Drži dva svetska rekorda.

Tajne najuspešnijih sportista: 6 mentalnih trikova poznatih olimpijaca

DUH OLIMPIZMA

Ženska trka na 5,000 metara možda nije ponudila najbolji sportski rezultat, ali je po mnogima obeležila ove Igre zbog humanog geste dve atletičarke. Naime, novozelanđanka Niki Hamblin se na sredini trke slučajno saplela a njena američka koleginica Ebi Dagostino je pala preko nje i pokidala ligamente desnog kolena.

Hamblin se podigla i počela da trči, ali kada je videla da je njena “protivnica” povređena, vratila se po nju, a zatim su zajedno u laganom tempu dotrčale do linije cilja. Dagostino je prebačena u bolnicu gde je utvrđeno da je teže povređena. Ovaj događaj je još jednom pokazao da su olimpijski duh i solidarnost jači od svake želje za pobedom a to su znali da nagrade i gledaoci na stadionu koji su im uputili najjači aplauz tokom igara. Vredno divljenja!

SRBIJA NA IGRAMA

Nakon prve nedelje takmičenja i slabih ostvarenja naših olimpijaca, mnogi su pomislili da će ovo biti naše najneuspešnije Olimpijske igre. Stvasu se promenile nakon desetog dana kada je rvač Davor Štefanek osvojio zlatnu medalju u kategoriji do 66 kilograma.

Taj sjajan rezultet pozitivno je uticao i na naše druge sportiste, pa su nakon toga usledili brojni uspesi. Srebro Tijane Bogdanović u taekvandou, veslačkog dvojca Tomićević-Zorić, ženske odbojkaške selekcije i muškog košarkaškog tima, bronzane medalje Ivane Španović i ženske košarkaške reprezentacije uz zlato naših vaterpolista učinile su Rio 2016 godine našim najuspešnijim takmičenjem!

Olimpijski stil: Kako treniraju vrhunski vaterpolisti?

Posebno treba istaći igre naše vaterpolo reprezentacije koja je ispisala stranice ovog sporta kao jedina ekipa koja je u nizu osvojila sva četiri najvažnija takmičenja, a za najboljeg igrača turnira je proglašen Filip Filipović. Mnogi stručnjaci su mišljenja da je ovo verovatno najbolji tim u istoriji vaterpola.